İnsan hayatının yaklaşık üçte birinin uykuda geçtiği düşünülürse, uykuda cereyan eden olayların sağlıklı yaşam açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Uyku bir denge içinde devam eder ve dinlenmiş olarak uyanılır. Horlama, nefeste durma, yatakta hareketli yatma, tekrarlayan kol bacak hareketleri, diş gıcırdatma, uyurgezerlik gibi durumlarda uykuda görülen bozukluklarda hastanın uyku kalitesini bozar.

Sağlıklı insanlar nefes alıp verirken çok az güç harcarlar ve bu işlemi otomatik olarak farkında olmadan yaparlar. Nefes darlığının tanımı nefes alıp verme işinin farkına varılarak yapılmasıdır. Uyku sırasında nefes alışverişinin fark edilir olmasının ilk belirtisi horlamadır. Horlama ile başlayan uykuda solunum bozuklukları nefes alışverişinin yüzeyselleşmesi ve durmasıyla sonuçlanabilir. Düzensiz nefes alıp vermede vücudun oksijen ihtiyacının karşılanamamasına yol açar. Oksijen ise sağlıklı yaşam için vazgeçilemez bir ihtiyaçtır.

Uykuda görülen solunum bozuklukları basit horlamadan uyku apne sendromuna ve en ağır uyku bozukluğu olan obezite hipoventilasyon sendromuna kadar giden ağır klinik durumlarla karşımıza çıkar.

Uyku apne sendromu uyku sırasında tekrarlayan soluk almada kesilmeler ve bu durumun neden olduğu gündüz aşırı uyku isteği gibi klinik sorunlar ile karakterli bir hastalıktır.

Uyku apne sendromu dünya genelinde 3 oranında görülmektedir. Yaşla asıklığı artmaktadır erkeklerde kadınlardan daha sık görülür ve 50 yaşın üzerinde fazla kilolu erkeklerde 50 civarında görülmektedir.

Tedavi edilmezse ne olur?

Uyku apne sendromunun tüm ölümlerin yaklaşık yarısını oluşturan hastalıkların gelişiminden sorumlu olduğu düşünülmektedir. Uyku apne sendromu başlangıçta kalitesiz ve yetersiz uykuya yol  açarak gündüz aşırı uykululuk hali, unutkanlık, dikkat eksikliği ve sinirlilik yapar. Uyku apneli hastalar güne yorgun ve isteksiz başlarlar sabah baş ağrıları olur bu durum bir iki saat içinde  geçer, vücudun üst kısmında baş ve boyunda terleme, gece sık idrara kalkma şikayetleri görülür. Beyin fonksiyonları berraklığını kaybetmeye başlar. Unutkanlık, isteksizlik, mutsuzluk gerginlik ve kişilik değişiklikleri ortaya çıkar. Dikkat eksikliğine bağlı trafik ve iş kazaları ortaya çıkar. Normal insanlara göre uyku apneli hastalar 3-7 kat daha fazla trafik kazası yaparlar.

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde en önemli olumsuz etkileri damar sistemi üzerinde gösterir. En sık etkilenen damarlar kalp ve beyin damarlarıdır. Uyku apne sendromu  kalp krizlerinden 30-60 sorumludur. Sistemik hastalıklar eğer uykuda solunum bozukluğu varsa şiddetlenir. Uyku apneli bir hastada eğer hastanın hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp damar hastalığı, aşırı şişmanlık gibi sistemik hastalıkları varsa mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Hipertansiyonu olan kişilerde uykuda solunum bozukluğu varsa gece ani tansiyon yüksekliği buna bağlı olarak beyindeki anevrizmalarda kanama ve felç tabloları görülebilir. Hem erkeklerde hem kadınlarda cinsel isteksizlik, erkeklerde iktidarsızlık görülebilir. Böylece uyku apne sendromu tedavi edilmediği taktirde hemen her organ ve sisteme ait sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Uyku apnesinin en önemli 3 belirtisi horlama, hastanın uyurken nefesinin durduğunun ve zorlandığının izlenmesi ve gündüz aşırı uykululuk halidir. Diğer belirtileri yeterli süre uyunmasına rağmen sabahları zor uyanma ve yorgunluk hissi, yeterli uyumaya rağmen gün içinde uykulu hissetme, horlamanın diğer odalardan bile duyulabilecek kadar şiddetli olması, geceleri nefes alamama hissi ile uyanma, geceleri en az bir kez tuvalete gitme ihtiyacının olması, geceleri baş boyun ve göğüste terleme, sabahları ağız kuruluğu ile uyanma, sabah baş ağrısı ile uyanma, toplantılarda okurken veya televizyon izlerken uyuyakalma, uykuluk nedeniyle eskisi kadar uzun süre araba kullanamama.

Bu sorulardan birkaçına evet cevabı verildiyse bu konuda muayene olmada fayda vardır..

Hendek Devlet Hastanesi Uyku Laboratuvarı 2007 yılından beri Somte PSG marka 28 kanallı polisomnografi cihazıyla hizmet vermektedir. Ayrıca  Weinmann Somnocheck-micro Poligrafi cihazıyla uyku tarama testi yapılmaktadır. Laboratuvarımızda sertifika programlarına katılmış 1 uzman doktor, 3 uyku teknisyeni görev yapmaktadır. Hastalar muayene ve konsültasyonlar sonucu randevu verilerek teste çağrılmaktadır.

 

UYKU LABORATUVARI EKİBİMİZ
UYKU LABORATUVAR SORUMLUSU UYKU TEKNİSYENLERİ
Uzm.Dr.Zeynep YILDIZ AKABEY
(Psikiyatri Hastalıkları Uzmanı)

Op.Dr.Buğra SUBAŞI
(K.B.B. Hastalıkları Uzmanı)

Bülent POLAT
Fatih SAYNAZ
Fatih YAZAR
Necat AYDIN
Adnan DURUKAN